Co obejmuje badanie techniczne pojazdu?
Okresowe badania pojazdów mają na celu sprawdzenie działania poszczególnych elementów pojazdów, które odpowiadają za bezpieczeństwo, trakcję, hamowanie.
Obecnie nowe auta są skomputeryzowane, diagności wykorzystują specjalistyczny sprzęt, który pozwala na zidentyfikowanie różnego typu usterek. Badaniom podlegają wszystkie pojazdy mechaniczne, samochody osobowe, samochody ciężarowe oraz motocykle.
Jak przebiega inspekcja w stacji kontroli pojazdów?
Pierwsze badanie od rejestracji nowego auta odbywa się po trzech latach, następnie po dwóch latach, kolejne badania techniczne należy wykonywać co roku. Diagnosta będzie sprawdzał wiele elementów dotyczących bezpieczeństwa, będą to przykładowo hamulce, siła hamowania, w tym przypadku powinna być ona rozłożona równo na wszystkie koła. W przypadku układu hamulcowego sprawdzone jest także działanie takich systemów, jak ESP oraz ABS. Należy zwrócić uwagę na stan hamulca awaryjnego, ciśnienie płynu hamulcowego, zużycie tarcz.
Należy pamiętać, że przeglądom podlegają także przyczepy, ciągniki rolnicze, motorowery, samochody zabytkowe. W niektórych przypadkach na dodatkową kontrolę możemy zostać skierowani przez kontrolę ruchu drogowego, jeżeli zauważą zły stan techniczny pojazdu, widoczne usterki. Badanie techniczne pojazdu przeprowadza się w odpowiednich placówkach, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Dzięki temu można zidentyfikować wiele nieprawidłowości, niekiedy będą to niewielkie usterki, które w przyszłości mogą spowodować większe problemy. Dlatego kierowcy powinni pamiętać o przeglądzie, zastosować się do wskazówek diagnosty, usunąć wszystkie nakazane usterki.
Przeglądy wszystkich aut przeprowadzi stacja kontroli pojazdów Lublin oraz wiele polskich miast to miejsce, gdzie możemy znaleźć łatwo serwis. Dodatkowo przeglądy możemy wykonywać w dowolnej lokalizacji, nie ma w tym przypadku obowiązku wykonywania przeglądu w lokalnej stacji kontroli.