Samochody zasilane elektrycznie

5 maja, 2021 0 Comments

Historia samochodów zasilanych elektrycznie jest bardzo długa, już pod koniec XIX wieku opracowano pierwsze rozwiązania techniczne, które pozwalały na zasilanie pojazdów za pomocą silników elektrycznych.

Oczywiście dużo tańsze okazały się silniki zasilane paliwem, silniki spalinowe które zagościły na stałe w naszych samochodach. Oczywiście filmy producenci aut cały czas poszukiwali pomysłu na skuteczne zastosowanie silnika elektrycznego, który mógłby w odpowiedni sposób zasilić samochód, zapewnić mu odpowiednie osiągi. Warto zwrócić uwagę iż w tym przypadku potrzebne są oczywiście odpowiednie baterie, dużym problemem było opracowanie baterii która będzie mogła zmieścić się w samochodzie, zapewni ona pracę przez kilkaset kilometrów, z drugiej strony powinna być to bateria bezpieczne oraz oczywiście jak najlżejsza.

Baterie w samochodach elektrycznych

Instalacja solarna do zasilania auta elektrycznego

Przez wiele lat baterie ograniczały możliwości samochodów elektrycznych, dlatego też były one w fazie projektowania, w fazie rozwoju, w planach inżynierów. Oczywiście powinniśmy pamiętać iż samochód elektryczny musi zostać naładowany, powinien magazynować odpowiednią ilość energii na daną trasę. Możemy skorzystać z różnych stacji ładowania, możemy oczywiście stacje ładowania zainstalować w naszym domu. Oczywiście tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się wśród posiadaczy samochodów elektrycznych. Możemy także zastosować systemy solarne, które wykorzystując światło słoneczne będą ładowały auto, z pewnością tego rozwiązanie będzie bardzo dobrym pomysłem jeżeli chodzi o aspekt ekologiczny. Naturalnie jest to bardzo dobry pomysł ponieważ nie musimy polegać na linii energetycznej, jeżeli dojdzie do awarii, wówczas będziemy mogli korzystać z instalacji fotowoltaicznej, wykorzystać ją aby naładować nasz samochód elektryczny fotowoltaika w tym przypadku będzie znakomitym pomysłem aby zaoszczędzić.

Samochody zasilane elektrycznie

Jaką wydajność powinna posiadać instalacja fotowoltaiczna?

Wykorzystanie tego rozwiązania będzie bardzo dobrym pomysłem ponieważ nie musimy oddawać nadwyżki do sieci, cała energia którą wyprodukujemy dzięki fotowoltaice trafi do naszego mieszkania oraz naszego samochodu. Warto zwrócić uwagę iż sieci energetyczne pobierają 20% naszej energii za magazynowanie, dlatego też dzięki wykorzystaniu jej dużo zaoszczędzimy. Powinniśmy sprawdzić jaki system ładowania posiada nasz pojazd, wówczas będziemy mogli dobrać także odpowiednią instalację fotowoltaiczną, zużycie energii przez samochód elektryczny wynosi zazwyczaj od 10 do 20 kWh/100 km. W naszym kraju samochody elektryczne są coraz popularniejsze, z roku na rok coraz częściej spotykamy je na ulicach naszych miast, oczywiście działamy wówczas proekologicznie, Rezygnujemy z paliw z takich jak benzyna czy też ropa. Najczęściej koszt naładowania baterii w naszym samochodzie wyniesie około 50 do 80 zł, wówczas zasięg takiego auta może wynosić około 250 km. Oczywiście warto zwrócić uwagę iż w tym wypadku koszt jazdy w przypadku samochodu elektrycznego będzie o połowę niższy niż w przypadku kosztów benzyny.

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem samochodu elektrycznego powinniśmy przemyśleć czy zwróci nam się tego rodzaju inwestycja, powinniśmy pamiętać iż baterie z czasem tracą swoje właściwości, trzeba będzie je wymienić, zutylizować. Z pewnością napęd elektryczny będzie bardzo dobrym pomysłem dla osób które spędzają dużo czasu samochodzie, pokonują co miesiąc wiele kilometrów.

Ładowanie auta z własnego źródła zasilania

Naładowanie samochodu elektrycznego w domu może być nieco droższe niż na dedykowanej stacji, jednak nadal będzie to bardzie opłacalne w stosunku do tankowania samochodów z silnikiem spalinowym. Dlatego też osoby które posiadają samochody elektryczne oraz mają własny dom jednorodzinny, miejsce gdzie mogą rozstawić panele słoneczne z pewnością wykorzystają taką okazję. Oczywiście w momencie kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, będziemy mogli ładować nasz pojazd za darmo, dzięki pojemnym bateriom w aucie prąd jest magazynowany na później, będzie można go wykorzystać podczas jazdy. Oczywiście należy zwrócić uwagę na odpowiednią ładowarkę, aby posiadała odpowiednią moc, od niej będzie zależała prędkość pełnego naładowania samochodu dlatego też powinniśmy dobrać urządzenie odpowiedni mocy.

Kiedy chcemy zainstalować odpowiednią instalację fotowoltaiczną warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Consor Energia Poznań, oferuje ona bardzo wydajne instalacje fotowoltaiczne dzięki którym będziemy mogli produkować własny prąd, będziemy mogli zaoszczędzić także na wydatkach związanych z energią elektryczną.