Co warto wiedzieć na temat procesu układania kostki brukowej?

7 kwietnia, 2022 0 Comments

Kostka brukowa to materiał charakteryzujący się szerokim zastosowaniem pod kątem utwardzania oraz poprawy poziomu estetyki różnorodnych posesji, ścieżek i podłoży w ogrodach oraz innych tego typu miejscach.

Tak duże zalety sprawiają, że dość spore grono osób prywatnych oraz właścicieli firm, podejmuje decyzję o wykorzystywaniu tego typu materiałów na obszarze własnych posesji prywatnych lub należących do przedsiębiorstw. Kolejnym bardzo istotnym atutem jest fakt, że proces układania kostki brukowej nie jest trudny nawet dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie.

Co warto wiedzieć na temat procesu układania kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej – podstawowe kwestie, o których warto pamiętać

Sam proces układania kostki brukowej nie jest nadmiernie skomplikowany, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej organizacji pracy i zadbaniu o różne ważne przygotowania. W głównej mierze trzeba pamiętać o posiadaniu odpowiednich materiałów, a także stosownych narzędzi. Trzeba więc obliczyć ilość wymaganych materiałów wraz z pewnym naddatkiem na wypadek poprawek, uszkodzonych kostek, itp. Zwykle do pokrycia metra kwadratowego potrzeba około 300 kg kostki, 80 kg piasku i 5 kg cementu. Grząskie podłoże dodatkowo może wymagać wykorzystania geowłókniny, a nawet elementów odpowiadających za drenaż.

Podłoże, na którym układana będzie kostka, można łatwo wytyczyć przy pomocy zwykłego sznurka i palików. Jeśli układany jest chodnik, wówczas trzeba wykopać grunt na głębokości 15-20 cm, a w przypadku podjazdów lub parkingów niezbędne jest zwiększenie głębokości do poziomu 20-35 cm. Jeśli podłoże jest trudne i wymaga drenażu oraz innych elementów, wówczas wykop powinien być jeszcze głębszy. Kostki powinno się układać na podbudowie wykonanej na przykład z odpowiednio ubitego i wyrównanego kruszywa.

Czynności związane z przygotowaniem oraz odpowiednim układaniem kostki brukowej można wykonać na własną rękę. Na naszym rynku działają jednak firmy, które oferują usługi fachowego układania kostki brukowej. Poza tym oferują one sprzedaż różnych rodzajów kostek oraz ich transport we wskazane miejsce. Można więc zauważyć, że przedsiębiorstwa promujące się słowami firma brukarska Kraków oraz innymi hasłami, posiadają kompleksowe i atrakcyjne oferty.