Badania diagnostyczne USG

19 lutego, 2022 0 Comments

Badanie USG to jedne z najczęstszych badań diagnostycznych, które pozwala bezinwazyjne oraz bezboleśnie zidentyfikować wiele problemów związanych z organami wewnętrznymi.

Oczywiście badanie USG możemy także wykonać w przypadku prostaty, jąder, stawów, piersi oraz żył tętniczych. Wykorzystuje się USG dopplerowskie, które będzie sposobem na diagnostykę w przypadku problemów kardiologicznych. Oczywiście najczęściej stosuje się USG jamy brzusznej, można uzyskać bardzo dokładny obraz organów wewnętrznych pacjenta.

Badania diagnostyczne USG

Kiedy wykonujemy badanie ultrasonografem?

Badanie tego typu można wykonać u każdego pacjenta, w tym przypadku raczej nie ma przeciwwskazań, niekiedy mogą być to jedynie otwarte rany czy też oparzenia, w tych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność. Badanie USG oczywiście wykorzystuje się także do monitorowania ciąży, z pewnością obecnie tworzony obraz USG daje coraz dokładniejsze wyniki. Stosowane są ekrany, wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu lekarz ma możliwość łatwiejszego diagnozowania nawet drobnych zmian dotyczących organów wewnętrznych. W ten sposób można wykryć wiele nieprawidłowości, przykładowo zmiany rakowe.

Badanie USG wykorzystuje się w wielu placówkach medycznych, często jest to jedno z pierwszych badań w przypadku kiedy pacjenci uskarżają się na ból brzucha. Dodatkowo badanie USG wykonywane jest w przypadku nadgarstka, łokcia czy też kolana, wówczas można wykryć bardzo szybko różnego rodzaju zmiany, zastosować odpowiednie leczenie. Oczywiście można zbadać różne części ciała, obecnie ultrasonografy posiadają różne głowice, o różnym kształcie, które będą mogły znaleźć zastosowanie w przypadku bardzo wielu badań.

USG możemy wykonać w placówkach państwowych oraz prywatnych, gdzie znajdziemy nowoczesny sprzęt do wykonywania obrazów usg poznań jest miastem, gdzie będziemy mogli liczyć na badanie USG nie tylko jamy brzusznej, ale także innych organów. Z pewnością wizyta prywatna to możliwość szybkiego otrzymania wyników.