Co to jest gwasz akrylowy i jak się go używa?

16 lipca, 2021 0 Comments

Nazwa gwasz to po prostu nieprzejrzysta forma akwareli.

Sama akwarela jest nośnikiem przezroczystym, a gwasz to te same pigmenty akwarelowe zmieszane z kredą lub innym dodatkiem w celu uzyskania kryjącego koloru. Gwasz nadaje się do płaskiego koloru. Posiada gładkie, matowe, aksamitne wykończenie, nakładany cienkimi warstwami. Grube warstwy farby mogą pękać, co jest z pewnością wadą tego medium.

Co to jest gwasz akrylowy i jak się go używa?

Wysokiej jakości akwarelowe gwasze kupisz w sklepie online

Podobnie jak akwarela, tradycyjny gwasz jest rozpuszczalny w wodzie i nie jest wodoodporny. To zaleta, jeśli chcesz wprowadzić zmiany, ale jest wadą, jeśli leżąca poniżej warstwa zostanie zakłócona po zastosowaniu drugiej warstwy. Gwasz akrylowy to tylko odmiana farby akrylowej. Nazywa się go gwaszem po prostu dlatego, że został stworzony, aby naśladować aksamitny wygląd tradycyjnego gwaszu, bez wady polegającej na tym, że nie jest wodoodporny. Jeśli twój obraz po pewnym czasie spędzonym w wilgotnym pomieszczeniu zabarwił się spływającymi i przenikającymi się farbami, mogłeś tego uniknąć używając gwaszu akrylowego.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów akrylu, dostępna jest szeroka gama kolorów gwaszy akrylowych, a cena jest zbliżona do tego rodzaju farb. Niektóre marki zawierają w swoim asortymencie kolory fluorescencyjne, metaliczne i perłowe, dzięki czemu nadają się do osiągania wielu efektów i stylów pracy. Światłotrwałość gwaszy akrylowych jest zwykle klasyfikowana jako dobra lub doskonała.

Wysokiej jakości gwasz akrylowy, który zakupisz na stronie https://www.tintadlaplastykow.pl/holbein-acryla-gouache, posiada wszystkie zalety akrylu, między innymi intensywny kolor, jest wodoodporny po wyschnięciu i mieszalny z innymi farbami i mediami akrylowymi. Jakość wodoodporności jest świetna, ponieważ możesz nakładać jeden kolor na drugi bez obawy, że pod spodem coś się przesunie i rozmaże. Może to być jedna warstwa akrylowego gwaszu na drugiej lub matowa powierzchnia akrylowego gwaszu z kontrastowymi połyskami lub teksturami nałożonymi na wierzch.