Dlaczego warto zastąpić wodę butelkowaną wodą z kranu?
Czy kranówka jest zdrowa? Czym różni się od wody kupowanej w plastikowej butelce? Wiele osób zadaje sobie te pytania. O minerałach zawartych w wodzie butelkowanej, a także innych – niekoniecznie korzystnych dla naszego zdrowia substancjach, które mogą się w niej znaleźć – piszemy w tekście poniżej.
Woda to podstawa budowy każdej komórki i tkanki, a co za tym idzie – najistotniejszy składnik naszej diety. Wpływa na proces trawienia ułatwiając spożywanie i trawienie pożywienia. Wspomaga pracę stawów, chroni też takie narządy jak mózg czy rdzeń kręgowy.
Woda transportuje tlen w organizmie, reguluje temperaturę ciała, a dzięki nawilżaniu błon śluzowych zwiększa odporność. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje picie ok. 1,5-2 litrów wody dziennie. Ważna jest jednak nie tylko ilość, ale również jej jakość. Jak zapewnić sobie stały dostęp do smacznej i zdrowej wody nie narażając się na znaczne wydatki i nie generując szkody dla środowiska?
Woda butelkowana vs. kranówka
Woda mineralna, by mogła się tak nazywać, musi spełniać określone wymagania. Według klasycznej, najpopularniejszej definicji z 1911 roku, powinna ona zawierać 1000 mg składników mineralnych w jednym litrze. Nie zawsze jest tak w rzeczywistości, a zdecydowanie rzadziej – w przypadku wód źródlanych.
O tym, czy woda jest zdrowa nierzadko świadczy też opakowanie, w którym się znajduje. Według badaczy z Uniwersytetu w Nowym Jorku plastikowa butelka PET może wydzielać mikrocząsteczki plastiku. Szczególnie niebezpieczne mogą być opakowania, które zawierają bisfenol A (BPA). Może on wpływać m.in. na gospodarkę hormonalną i płodność. Na uszkodzenie butelki wpływ ma przede wszystkim wysoka temperatura, wobec czego najlepiej unikać plastikowych butelek jednorazowego użytku w upalne dni!
Tymczasem kranówka, podobnie jak woda mineralna, również zawiera minerały i cenne dla naszego zdrowia pierwiastki. Zawarte są w niej takie minerały jak magnez, wapń, fosfor, sód, siarka, miedź i potas. Mimo to wciąż jednak wiele osób pozostaje nieprzekonanych do picia kranówki. Co wtedy zrobić?
Woda filtrowana – wygoda, oszczędność i troska o środowisko naturalne!
Z pomocą przychodzą wówczas filtry do wody. Dzbanek filtrujący pozwala nam sporo zaoszczędzić. Podczas gdy litr wody butelkowanej to zazwyczaj kwota rzędu 2 zł, w przypadku wody kranowej jest to kwota ok… 1 grosza! Nawet doliczając do tego zakup wymiennego filtra woda z kranu jest kilkadziesiąt razy tańsza od butelkowanej! Dzięki filtrom do wody chronimy też środowisko naturalne – nie generujemy odpadów ze szkodliwego dla planety plastiku, który może rozkładać się od kilkuset do nawet tysiąca lat. Więcej informacji o filtrach do wody, zarówno przepływowych jak i dzbankach do wody, znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.