Podkłady lakiernicze – co należy wiedzieć na ich temat?

19 stycznia, 2023 0 Comments

Prace z zakresu szeroko pojętego lakiernictwa samochodowego są działaniami kompleksowymi oraz bardzo odpowiedzialnymi.

Warto mieć na uwadze to, że położenie powłoki lakierniczej wiąże się z potrzebą wykorzystania kilku warstw różnych preparatów. Jeśli chodzi o zewnętrzną powłokę to tworzy ją bezbarwny lakier, który chroni oraz poprawia estetykę całości. Część środkowa to nic innego jak główna warstwa, która odpowiada za nadawanie właściwej barwy całej powierzchni. Pierwszą powłoką jest jednak podkład, który spełnia istotne zadania. Warto uzyskać więcej informacji na temat tego elementu powłoki lakierniczej.

Podkłady lakiernicze – co należy wiedzieć na ich temat?

Istotne informacje na temat podkładu

Podkład to bardzo istotny, specjalny rodzaj powłoki lakierniczej, od nakładania którego rozpoczyna się całą pracę. Jest to warstwa nanoszona na blachę, która została wcześniej odtłuszczona, oczyszczona, zeszlifowana czy też zaszpachlowana, jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniami, których standardowa naprawa jest niemożliwa. Najczęściej na blachę nakłada się jedną lub kilka warstw podkładu. Łączna grubość jest uzależniona od typu pokrywanej powierzchni oraz od zaleceń producenta danego preparatu. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na takie informacje przed rozpoczęciem swojej pracy.

Podstawową rolą podkładu jest zapewnienie dobrej przyczepności do blacharki samochodowej oraz stworzenie powłoki, do której będzie dobrze przylegać właściwa warstwa lakieru kolorystycznego. Oznacza to, że przy zakupie takich preparatów istotne jest zwrócenie uwagi na bardzo ważny parametr, jakim jest przyczepność. Rzecz jasna, do grona cech porządnych podkładów lakierniczych zalicza się też dużą trwałość oraz szybkie schnięcie i utwardzanie.

Sporo przydatnych informacji i porad z zakresu farb pokładowych jest dostępnych w Internecie. Na przykład dzięki poradnikom, takim jak https://grupaurban.pl/farby-podkladowe-stosowane-w-lakiernictwie-samochodowym/, możliwe jest zapoznanie się z wyrobami wielu znanych i cenionych dostawców. Dodatkowo w sieci działają liczne sklepy internetowe z takimi produktami. Obsługują one klientów z całego obszaru Polski.