Mundurki szkolne za czy przeciw

26 września, 2018 0 Comments

Tematy w szkołach związane z mundurkami pojawiają się bardzo często. Choć kiedyś nikt nie wyobrażał sobie, aby ich nie było, a obecnie niektórzy nie chcieliby sytuacji, aby one funkcjonowały to ten temat często powraca i jest dość kontrowersyjny, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców. Pomysł przywrócenia mundurków w szkołach pojawia się bardzo często w kontekście reform w edukacji i jak większość proponowanych zmian ma to swoje zauważalne zarówno wady, jak i zalety.

Jeśli chodzi o mundurki w szkołach to trudno nie zauważyć, że takie rozwiązanie w skuteczny sposób zatarłoby różnice, która przejawia się w ubiorze dzieci w zależności od ich bogactwa, choć w przypadku szkół zazwyczaj chodzi o to, czy rodzice są majętni. Wprowadzenie jednolitych strojów sprawiłoby, że dzieci nie miałyby okazji to podkreślania, manifestacji swoim ubiorem tego, czy są bogaci, czy wybierają markowe ubrania. Ponadto można spotkać się często z tym, że nastolatki ubierają się do szkoły zbyt wyzywająco, nie odpowiednio natomiast noszenie mundurków jest w stanie zniwelować również i ten problem. Ponadto grupa ubrana w taki sam sposób, schludnie prezentuje się bardzo efektownie i to jest widoczne na przykład na pamiątkowych zdjęciach, które są robione podczas zajęć, przedstawień, czy uroczystości szkolnych. W przypadku rodziców, którzy nie mają dużo pieniędzy mundurki by sprawiły, że nie musieliby się oni martwić, wstydzić, że nie mają pieniędzy na coraz to nowsze, lepsze ubrania, w których dzieci by do szkoły uczęszczały. Tak samo jest z obuwiem, dzieci zakładają drogie trampki a inne muszę zakładać buty profilaktyczne dla dzieci które w ochach wielu rodziców są brzydsze, co oczywiście nie jest prawdą.

Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii, tak samo w kwestii mundurków są też i wady. Do takich należy na pewno to, że dzieci z nich szybko wyrastają, niekiedy zdarza się, że je zniszczą, wyplamią. Zatem dla wielu rodziców, których dziecko ma tendencje do szybkiego wzrostu, a także brudzenia ubrań może zachowanie czystości i zapewnienie dziecku mundurka w dobrym rozmiarze może być również problematyczne.

Pomysł mundurków w szkołach przewija się ciągle w różnego rodzaju projektów ustaw o szkolnictwie, jednak od wielu lat w szkołach się ich nie praktykuje. Nie oznacza to oczywiście, że mundurki nie mogą do szkół powrócić. Pomysł ten jest na pewno dość kontrowersyjny, jednak wprowadzenie go w życie może mieć korzystne aspekty zarówno dla uczniów, jak i rodziców.