Jak chronić uprawy kukurydzy?
Coraz popularniejszą rośliną uprawną w naszym kraju jest kukurydza.
Rolnicy zaczynają dostrzegać jej zalety, można z niej wyprodukować bezglutenową mąkę, co będzie bardzo dobrym pomysłem dla osób będących na diecie. Swoją popularność kukurydza zawdzięcza dużej kolbie, z której możemy otrzymywać duże ilości ziaren, dodatkowo cała roślina jest wysoka, po zbiorach możemy zrobić z niej paszę dla zwierząt. Oczywiście zastosowanie kukurydzy jest bardzo uniwersalne i wszechstronne, możemy uzyskać z niej wiele różnego rodzaju produktów spożywczych, może być to także olej, kasza, czy płatki. Dodatkowo możliwe jest także wykorzystanie niektórych odmian do produkcji cukru, możemy także z kukurydzy otrzymać piwo czy też kaszę i otręby. Oczywiście bardzo ceniony jest olej kukurydziany, który posiada bardzo dużo substancji odżywczych, witamin, z pewnością osoby które dbają o swoje zdrowie mogą wybrać tego rodzaju produkty.
Kukurydza jest rośliną wysoką, jednak w początkowej fazie wzrostu mogą jej zagrażać różnego rodzaju chwasty, rośliny niepożądane, które będą konkurowały z naszą kukurydzą o światło słoneczne, składniki mineralne i wodę w glebie.
Dlatego też rolnicy stosują różnego rodzaju opryski, które mają za zadanie spowolnienie wzrostu chwastów na uprawach kukurydzy. Należy oczywiście wybrać odpowiedni moment, ponieważ w zależności od temperatury oraz opadów chwasty oraz kukurydza będą wzrastały w różnych terminach. Można wykonać oprysk bezpośrednio do gleby, a środek chemiczny, który wniknie w glebę spowoduje, że nasiona będą kiełkowały później, dzięki czemu kukurydza będzie miała szansę na swobodny wzrost. Oczywiście są to środki selektywne, które nie wyrządzają szkody naszym uprawom, jest oczywiście bardzo ważne, aby środki ochronne nie powodowały zagrożenia dla naszych upraw. Mogą one wnikać poprzez łodygi, liście, mogą także być wchłaniane przez rośliny niepożądane poprzez korzenie. Z pewnością ochrona kukurydzy jest bardzo ważna, jeżeli będziemy chcieli uzyskiwać wysokie plony, trzeba wówczas zidentyfikować, jakie chwasty pojawiają się w uprawach najczęściej, wówczas będziemy mogli dobrać odpowiednie środki chwastobójcze.